Τρίτη, 30 Μαΐου 2023

Την Ευρωπαϊκή Ημέρα για τη Θάλασσα (European Maritime Day) θα γιορτάσουν στις 30 Μαΐου οι 4ετείς φοιτητές και φοιτήτριες του μαθήματος «Θαλάσσιος Χωροταξικός Σχεδιασμός - ΘΧΣ» μαζί με την καθηγήτρια τους, Μαριλένα Παπαγεωργίου.

Ο εορτασμός περιλαμβάνεται στον κατάλογο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ως εθνική δράση στην Ελλάδα, αφιερωμένη στην Ευρωπαϊκή Ημέρα για τη Θάλασσα (European Maritime Day in country) και θα λάβει χώρα στο πλαίσιο ευρύτερης εκδήλωσης που πραγματοποιείται για το REGINA MSP ( συγχρηματοδοτούμενο ερευνητικό πρόγραμμα), το οποίο επίσης αφορά τον θαλάσσιο χωροταξικό σχεδιασμό. Ειδικότερα, οι 4ετείς φοιτήτριες/τες του ΤΜΧΑ, θα έχουν ιδιαίτερα ενεργό ρόλο στην εκδήλωση μέσω ενός MSP game που θα παρουσιάσουν σε στελέχη της τοπικής αυτοδιοίκησης της ΠΚΜ (Περιφέρεια και παράκτιοι Δήμοι), για τον θαλάσσιο χώρο της Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος - ΤΚΜ.

29/05/2023