Οι φοιτητές της Πολυτεχνικής Σχολής  Ρούσης Ζιάμπρας (μεταπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών), Δημήτρης Κισκίνης (πρωτοετής φοιτητής Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης),  Αντώνης Τσιβεριώτης και Παναγιώτης Πετρόπουλος (τριτοετείς φοιτητές Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών), Μαριάνθη Αβδελά (δευτεροετής φοιτήτρια Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών), δημιούργησαν την εικονική εταιρία «Re-cycle it» με την οποία έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό Greentech Challenge by ESU NTUA στην κατηγορία Innovation Idea Holders, το μεγαλύτερο εθνικό πρόγραμμα Πράσινης Καινοτομίας.

Η Re-cycle it έχει ως στόχο την αλλαγή του τρόπου παραγωγής-χρήσης-και επιτυχημένης ανακύκλωσης των πλαστικών συσκευασιών, αυξάνοντας έτσι  το ποσοστό ανακυκλωσιμότητας των  συσκευασιών νερού.
Η ομάδα αυτή, ανάμεσα σε περισσότερο από 200 φακέλους υποψηφιότητας έφτασε στον τελικό του διαγωνισμού, ως μια από τις 10 καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Εκεί, παρουσιάζοντας την ιδέα τους στην κριτική επιτροπή, παρουσία εκλεκτών ομιλητών, εκπροσώπων του επιχειρησιακού κόσμου, μελών την ακαδημαϊκής κοινότητας, μεντόρων και συν διαγωνιζομένων απέσπασαν το Βραβείο Κοινού (People’s Choice Award).

Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2023