Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
«Χωρικός Σχεδιασμός για Βιώσιμη και Ανθεκτική Ανάπτυξη»

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ
«Οι πόλεις μπροστά στις προκλήσεις της ανθεκτικότητας και της προσαρμογής στην κλιματική αλλαγή»

Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019, 9.30
Κτίριο ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ, Αμφιθέατρο Ι, 3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη

Η ημερίδα διοργανώνεται με την ευκαιρία της συμπλήρωσης του πρώτου έτους λειτουργίας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Χωρικός Σχεδιασμός για Βιώσιμη και Ανθεκτική Ανάπτυξη» του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης του ΑΠΘ.
Η ημερίδα θα αποτελείται από δύο βασικές ενότητες. Αντικείμενο της πρώτης ενότητας θα είναι οι στρατηγικές των πόλεων για την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή, ενώ η δεύτερη θα εστιάσει στις στρατηγικές ανθεκτικότητας των πόλεων.
Στις εργασίες της ημερίδας θα συμμετέχουν με εισηγήσεις καθηγητές και ερευνητές με σχετικά αντικείμενα και ειδίκευση καθώς και εκπρόσωποι των Δήμων Αθηναίων και Θεσσαλονίκης.

Η Συντονιστική Επιτροπή του ΠΜΣ
Α. Γιαννακού Καθηγήτρια, Ε. Θωίδου Αναπλ. Καθηγήτρια, Αθ. Καλογερέσης Επίκ. Καθηγητής, Δ. Λατινόπουλος Επίκ. Καθηγητής, Απ. Παπαγιαννάκης Επίκ. Καθηγητής

Συνημμένα:
03/12/2019