Επόμενο μάθημα: κανονικά την Δευτέρα 24-3-14 στις 2 στην αίθουσα 103.

ΘEΩΡΙΑ για 24-3-14: διάβασμα – κατανόηση- Σχόλια επί των κειμένων βλέπετε με βάση το Syllabus - περιεχόμενα:

1. Προϊστορία και ιστορία της κοινωνικής συγκρότησης του χώρου.,

2. Οι απαρχές της κοινωνιολογικής προσέγγισης του χώρου και της πόλης και οι κλασικοί μέχρι την πρώτη της θεμελίωση από την σχολή του Σικάγο. (Μάθημα και Θεωρία)

Οι φοιτητές να έχουν τα κείμενα μαζί τους στο μάθημα.

ΑΣΚΗΣΗ

Οι ομάδες ό,τι ανέλαβαν να κάνουν στις Διορθώσεις: να υποβάλλουν α) τον Οδηγό Συλλογής (FTP) διορθωμένο, με σχολιασμό των πηγών και πως τροφοδοτούν το 1ο μέρος και β) Αποτυπώσεις χάρτες, σκαριφ. Google map) των φάσεων για το Θέμα τους ως Παρασκευή 21 Μαρτίου.

Παλαιοτέρων Ετών: Οι φοιτητές που δεν θα προσέλθουν στις αρχικές συναντήσεις των Ομάδων εργασίας θα παραπέμπονται για να κάνουν τις Διορθώσεις και να «περάσουν» την ΑΣΚΗΣΗ κατά την επομένη ακαδημαϊκή χρονιά 2014-15

Τρίτη, 18 Μαρτίου 2014