Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021 - Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021

Το 5ο Συνέδριο των Πολιτιστικών και Δημιουργικών Βιομηχανιών θα διοργανωθεί στην Αθήνα τον Οκτώβριο του 2021. Δύο έτη έπειτα από τη διοργάνωση του τελευταίου συνεδρίου στη Θεσσαλονίκη όχι μόνο ανανεώνουμε την πρόσκληση προς τους μελετητές και τους φορείς χάραξης πολιτικής των Πολιτιστικών και Δημιουργικών Βιομηχανιών, αλλά την επεκτείνουμε προς δρώντες και συλλογικότητες του χώρου σε μια ακόμη συνάντηση με σκοπό την καταγραφή της ερευνητικής δραστηριότητας στην Ελλάδα, την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ του συνόλου των ενδιαφερομένων, και τη δημιουργία ευκαιριών για νέες συνεργασίες.

Ως κεντρική θεματική στο συνέδριο του 2021 αναδεικνύονται οι εξελίξεις στην εργασία στους Πολιτιστικούς και Δημιουργικούς κλάδους.

Εκτός από τον προφανή ρόλο της τεχνολογίας ως βασικού διαμορφωτή του περιβάλλοντος λειτουργίας των ΠΔΒ – που άλλωστε ήταν το κεντρικό θέμα του προηγούμενου συνεδρίου – με προφανείς επιπτώσεις στη δημιουργική και καλλιτεχνική εργασία, οι πρωτόγνωρες προκλήσεις της πανδημίας του Covid-19 δείχνουν να λειτουργούν ως επιταχυντές και καταλύτες αλλαγών που έχουν πρόσφατα κάνει την εμφάνισή τους επηρεάζοντας σε όλο τον κόσμο την πλειοψηφία των κλάδων με τρόπους που είναι ακόμη ασαφές αν θα είναι παροδικοί ή μόνιμοι.

Θεματικές ενότητες του συνεδρίου

• Ψηφιοποίηση και καλλιτεχνική και δημιουργική εργασία
  • Πλατφόρμες και  περιστασιακή μικροεργασία (gig work) στους ΠΔΒ
  • Εργασιακή επισφάλεια στις ΠΔΒ
  • Κρίση, ανθεκτικότητα και επιβίωση στις Πολιτιστικές και Δημιουργικές βιομηχανίες
  • Νέες μορφές και νέοι τόποι εργασίας (Κοινόχρηστοι χώροι εργασίας – Coworking Spaces). Προς νέα μοντέλα οργάνωσης της παραγωγής και της εργασίας στις ΠΔΒ
  • Νέες μορφές χρηματοδότησης (crowdfunding κλπ)
  • Πολιτικές για την εργασία στην εποχή της κρίσης
  • Ένταξη των εργαζομένων των ΠΔΒ σε παγκόσμια παραγωγικά δίκτυα· κινητικότητα εργαζομένων / επιχειρήσεων
  • Πολιτιστική κληρονομιά και Περιφερειακή ανάπτυξη
  • Χωρικές ανισότητες στην δημιουργική οικονομία
  • Χωρικές συγκεντρώσεις και δημιουργικά οικοσυστήματα
  • Χαρτογραφήσεις της δημιουργικότητας
  • Πολιτιστικές και δημιουργικές βιομηχανίες και χάραξη πολιτικών: από το τοπικό στο υπερεθνικό επίπεδο.

Στο συνέδριο θα υπάρξουν ειδικές συνεδρίες για νέους/ες ερευνητές/ριες (μεταπτυχιακές/οί φοιτήτριες/τές και υποψήφιες/οι διδάκτορες).

Αποστολή περιλήψεων / προτάσεων για διοργάνωση ειδικών συνεδριών

Οι εκτενείς περιλήψεις (μέχρι 1500 λέξεις, συμπεριλαμβανομένης της βιβλιογραφίας) και οι προτάσεις για διοργάνωση ειδικών συνεδριών (με περιγραφή του θέματος έκτασης 500 λέξεων) θα πρέπει να σταλούν στο cciconf21@gmail.com, μέχρι 3 Σεπτεμβρίου 2021.

Κόστος συνεδρίου

40 ευρώ (20 ευρώ για φοιτήτριες/τές και υποψ. Διδάκτορες)

Οργανωτική επιτροπή

Μάρθα Μιχαηλίδου, Επ. Καθηγήτρια Πάντειο Πανεπιστήμιο