Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την εκδοθείσα εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (https://eudoxus.gr/Files/Egkiklios_Dianomi_Xeimerinou_2020-21.pdf), οι δηλώσεις συγγραμμάτων των φοιτητών θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2020 και θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020. Επισημαίνεται ότι μετά την παρέλευση της ως άνω προθεσμίας δεν θα είναι δυνατό να υποβληθεί καμία νέα δήλωση ή να τροποποιηθεί κάποια ήδη υποβληθείσα.

Στη δήλωσή τους οι φοιτητές, θα πρέπει να συμπληρώσουν όλα τα απαιτούμενα πεδία της "Υποχρεωτικής Δήλωσης Διεύθυνσης" για την κατ' οίκον παράδοση των συγγραμμάτων που θα επιλέξουν.

Ειδικότερα θα πρέπει να προσέξουν τα παρακάτω κατά την δήλωση των συγγραμμάτων που έχουν επιλέξει για κάθε μάθημα :

1. Να γράφουν το ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ και την ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ με ελληνικούς χαρακτήρες ή με greeklish και όχι συνδυασμό ελληνικών και greeklish.
  2. Να ελέγξουν την ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ και να δηλώσουν την διεύθυνση που θα βρίσκονται στην διάρκεια της καραντίνας και των Χριστουγέννων.
  3. Να ελέγξουν τα τηλέφωνα  και τα email επικοινωνίας και να  δηλώσουν τα τηλέφωνα  και τα  email που είναι σε ισχύ.

Η κατ'οίκον παράδοση των δηλωθέντων συγγραμμάτων από τους εκδοτικούς οίκους, θα ξεκινήσει την Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2020 και θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021.

Υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές υποχρεούνται να προβούν σε δήλωση μαθημάτων στο οικείο τμήμα τους και δικαιούνται να παραλάβουν συγγράμματα μόνο για τα μαθήματα εκείνα τα οποία έχουν συμπεριλάβει κατά το τρέχον εξάμηνο στη δήλωση μαθημάτων τους.

Επισημαίνεται ότι βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, οι φοιτητές που έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών δεν δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα.

Για περαιτέρω διευκρινίσεις ή απορίες μπορείτε πάντα να απευθύνεστε στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Ευδόξου (https://eudoxus.gr/OnlineReport.aspx).

Πέμπτη, 05 Νοεμβρίου 2020