Η διοργάνωση GreenTech Challenge by ESU NTUA 2020 απευθύνεται σε Φοιτητές, Ερευνητές και Startups και αποτελεί έναν διαγωνισμό πράσινων καινοτόμων ιδεών στους τομείς:

• Ενέργεια & Περιβάλλον
  • Έξυπνες και Βιώσιμες Πόλεις
  • Εναλλακτική Διαχείριση και Ανακύκλωση Ελαστικών
  • Ορυκτές Πρώτες Ύλες για την Μετάβαση στην Πράσινη Οικονομία
  • Ανάπτυξη Νέων Προηγμένων Υλικών

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται για 4η συνεχόμενη χρονιά από τη Μονάδα Οικονομικής Περιβάλλοντος & Αειφόρου Ανάπτυξης της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ και από τους τρεις προηγούμενους διαγωνισμούς ήδη μετρά 780 συμμετέχοντες.

Στόχος του διαγωνισμού είναι η σύνδεση του παραγωγικού ιστού της χώρας με την τεχνογνωσία του Πολυτεχνείου και η εκπαίδευση των συμμετεχόντων. Κατά τα πεπραγμένα του διαγωνισμού, η εκάστοτε ομάδα καθοδηγούμενη από έναν μέντορα δημιουργεί, διοργανώνει και παρουσιάζει το επιχειρηματικό της σχέδιο μπροστά σε κριτές και κοινό.

Ημέρες & Ώρες Διεξαγωγής

• 1st Bootcamp Training Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 17:00 - 21:00
  • 2nd Bootcamp Training Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 17:00 - 21:00
  • 3rd Bootcamp Training  Τετάρτη 04 Δεκεμβρίου 17:00 - 19:00
  • Διεξαγωγή Ημιτελικού και Τελικού Διήμερο 12 & 13 Δεκεμβρίου

Λόγω της πανδημίας, για την ασφάλεια των συμμετεχόντων η φετινή διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά.

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ ΑΡΧΕΙΑ:
Πέμπτη, 08 Οκτωβρίου 2020