Μία από τις σημαντικότερες μορφές της αρχιτεκτονικής παγκοσμίως, ο Φινλανδός Juhani Pallasmaa (Γιούχανι Πάλασμα, γεν. 1936), έρχεται για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη, προσκεκλημένος του Μεγάρου Μουσικής.

Η διάλεξή του, «Η τέχνη και η αρχιτεκτονική ως εμπειρία: η πνευματική πραγματικότητα της τέχνης»

στις 21 Νοεμβρίου 2018, είναι μια μοναδική ευκαιρία για γνωριμία με το πολυσχιδές έργο του, που εκτείνεται από την αρχιτεκτονική και τον πολεοδομικό σχεδιασμό έως το βιομηχανικό και το graphic design.

Έναρξη: 19.00
Χώρος: Μ2 - Αίθουσα Μωρίς Σαλτιέλ του Μεγάρου Μουσικής
Είσοδος ελεύθερη με δελτία εισόδου

Η διάλεξη θα δοθεί στα αγγλικά. Θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία και live streaming

Την Πέμπτη 22 Νοεμβρίου ο Juhani Pallasmaa θα μιλήσει στην Αρχιτεκτονική Σχολή του ΑΠΘ με θέμα: «Twelve Themes in my Design Work - Interplay of thought and form».

Περισσότερες πληροφορίες στο δελτίου τύπου που ακολουθεί.

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ ΑΡΧΕΙΑ:
Δευτέρα, 05 Νοεμβρίου 2018